Facebook uzależnia czasowo

Ogromna liczba ludzi na całym świecie korzysta z Facebooka prawie przez cały dzień, a większość z nich nawet nie myśli o swoim czasie. Wiele z tych osób jest tak uzależnionych od mediów społecznościowych, że nie są w stanie wykonać żadnego innego zadania w swoim życiu i zamiast tego spędzają godziny na czytaniu, publikowaniu lub po prostu przewijaniu ulubionych kanałów.

To „uzależniające” zachowanie można uznać za formę cyfrowego uzależnienia od narkotyków. Jest to spowodowane wpływem algorytmu Facebooka na nasze mózgi – kiedy spędzamy na nim czas, spędzamy na nim więcej czasu niż cokolwiek innego, co jest całkowicie szkodliwe dla naszego zdrowia fizycznego.

Facebook to sieć społecznościowa i kolejny sposób zdobywania informacji. Stała się jedną z największych witryn do natychmiastowej komunikacji, rozrywki, wiadomości i informacji.

W tej sekcji opiszemy, dlaczego użytkownicy Facebooka uzależniają się od aplikacji, ile czasu spędzają na Facebooku i na czym od tej chwili kieruje ich uwaga.

Facebook to nie tylko kolejna sieć społecznościowa czy platforma do celów marketingowych, to także portal informacyjny. Ta strona stała się ostatnio bardzo popularna, ponieważ może błyskawicznie łączyć ze sobą ludzi z całego świata. Mimo że jako użytkownik możemy uzyskać do niego dostęp tylko za pośrednictwem naszych urządzeń mobilnych, jesteśmy z nim połączeni 24/7 przez Facebook Messenger lub naszą przeglądarkę na komputerze. Ale nie musimy być połączeni przez cały dzień – jeśli masz połączenie z Internetem, zawsze możesz uzyskać dostęp do znajomego

Nie ma ani jednego ludzkiego mózgu, który byłby w stanie oprzeć się przyciąganiu mediów społecznościowych. Przeciętny konsument na Facebooku spędza ponad 5 godzin dziennie w swojej sieci społecznościowej.

Większość osób, które nie lubią Facebooka, zdziwiłaby się, gdyby dowiedziała się, że jest wielu ekspertów w dziedzinie sztucznej inteligencji, którzy w rzeczywistości spędzili od 10 do 15 lat dokładnie badając i ucząc sztuki tworzenia pouczających i interesujących treści dla Facebooka.

Facebook jest po prostu zbyt uzależniający dla wielu osób. Powoli jest coraz gorzej z powodu wielu czynników, takich jak coraz więcej marnowanego na to czasu, zużycie danych i rosnąca liczba reklam w News Feed. Ludzie zadawali ważne pytania, takie jak:

Media społecznościowe stały się podstawową częścią naszego życia. W dużym stopniu polegamy na nim, aby otrzymywać aktualne informacje o tym, co dzieje się na świecie. Ale czy to uzależnienie?

Ze względu na uzależniający charakter niektórzy uważają, że media społecznościowe są dla nas problemem. Spędzamy na niej większość czasu, a nawet czujemy przymus robienia coraz więcej rzeczy na platformie. Może to brzmieć jak coś, co byłoby szkodliwe dla naszego życia osobistego, ale w rzeczywistości istnieje wiele korzyści dla nas online. Media społecznościowe sprawiają, że pracujemy ciężej i lepiej niż kiedykolwiek wcześniej, ale jednocześnie, gdy nie angażujemy się zbytnio w te rzeczy… To po prostu przestaje być zabawne. Jesteśmy tak zajęci mediami społecznościowymi, że zapominamy o tym, co jest naprawdę ważne w życiu – mieć dużo energii!

W książce „The Facebook Effect autorstwa Adama Granta” autor Adam Grant opowiada o tym, jak ludzie nie postrzegają już mediów społecznościowych jako miejsca, które służy wyłącznie do nauki i interakcji ze znajomymi. Zamiast tego jest to miejsce, w którym są „uzależnione” od ciągłego odwiedzania znajomych i spotkań towarzyskich.

Niedawne badanie przeprowadzone przez University of Reading w Wielkiej Brytanii ujawniło, że „zmiana uzależnia”. Zmiana jest kluczową częścią naszej ewolucji, musimy jej doświadczyć, jeśli chcemy przetrwać. Coraz więcej organizacji stara się oderwać od rutynowej pracy i przyjąć radykalne zmiany – dzięki temu Facebook jest dziś najważniejszym zasobem cyfrowym dla pracowników.

Według badania przeprowadzonego przez Pew Research Center, połowa dorosłych Amerykanów ma kontakt z niektórymi informacjami na Facebooku. Ludzie uzależniają się od tej platformy mediów społecznościowych, która jest „coraz częściej wykorzystywana do wyszukiwania i udostępniania informacji”.

Przy całym szumie wokół sztucznej inteligencji, postanowiliśmy przyjrzeć się temu, co dzieje się w tej dziedzinie i jak media społecznościowe mogą się radykalnie zmienić. Chcemy zbadać, gdzie sztuczna inteligencja wpływa na nasze życie i jak może być przyszłością pracy.

Nie próbujemy tu być optymistami ani prezentować pozytywnego spojrzenia na sztuczną inteligencję. Ale jeśli spojrzysz na sposób, w jaki obecnie wchodzimy w interakcję z technologią – czy to cyfrowi asystenci, czy gry wideo – czy powiedziałbyś, że ta technologia staje się uzależnieniem? Wydaje się to zbyt dobrą rzeczą, gdy nie myślimy o konsekwencjach.