Facebook uzależnia czasowo

Jak się okazuje, 30 milionów Polaków w wieku 15 lat i starszych, regularnie korzysta z Facebooka. Social media stało się jednym z głównych źródeł informacji i komunikacji międzyludzkiej. Wielu ludzi nie wyobraża sobie dnia bez powiadamiania, dzielenia się treściami, wspólnego komentowania i czatowania na portalu społecznościowym.

Coraz częściej mówi się jednak o tym, że czas spędzony na Facebooku może szybko zamienić się w uzależnienie. Irytujący entuzjazm innych (np. w formie: „oglądnij tego bohatera filmowego”), zwykła ciekawość, regularność informowania o nowościach – to wszystko prowadzi do picia głębokiego pragnienia tanich perełek społecznych i nieustannego dopasowywania się do słabej satysfakcji od kolejnego „lubię to” lub komentarza.

Oczywiście Facebook nie jest jedynym źródłem internetowego uzależnienia, ale każdego dnia „smutny” staje się coraz większy powód do niepokoju – mianowicie efekt odroczonej gratyfikacji i impulsywnych działań. W rzeczywistości czynniki te są obecne w całym internecie – od zbierania punktów na platformach cyfrowych do hazardu online – a ich radykalny wpływa nasza bezpośredni kontaktu społecznemu.

Aby uniknąć uzależnienia czasowego od Facebooka, ważne jest przestrzeganie kilku podstawowych praktyk: staramy się trzymać czasu przeznaczonego na portalu; starajmy się unikać publikowanych treści w nocy; rzućmy wyzwanie naszej tendencji do uszczypniacza przeogromnej ilości informacji; starajmy się ulubiona stron naturalne granice fizyczne i społeczne.

Jak twierdzi profesor Richard Ryan z Uniwersytetu Rochester: „uzależnienie czasowe może robić wrażenie, że blokuje on osobiste cele i samoakceptacja oraz pozbawia dobre samopoczucia” To podkreśla jeszcze bardziej negatywne strony korzystania z Facebooka i innych mediów społecznościowych bez umiaru.
Coraz więcej badań pokazuje, że uzależnienie od Facebooka jest coraz poważniejszym problemem. Zakłóca to codzienne życie wielu ludzi, zarówno w sferze zawodowej, jak i osobistej. Tymczasem cały czas przybywa internautów, którzy chętnie korzystają z tego serwisu.

Udowodniono, że uzależnienie od Facebooka może mieć poważne następstwa na poziomie emocjonalnym i psychologicznym. Na przykład osoby, które bardzo dużo czasu poświęcają na portal społecznościowy, często mają problemy ze skupieniem uwagi i z wykonywaniem rutynowych zadań.

Według przeprowadzonego przez instytut badawczy Uniwersytetu w Kalifornii badania facebook uzależnia nas czasowo poprzez gromadzenie danych. Na przykład, jeśli mamy pewien okres aktywności online, system rejestruje to i wysyła do nas wiadomości lub powiadomienia dotyczące tematów, które go interesują w domyśle nas też. Jest to sprytny mechanizm do prowadzenia ludzi.

Ponadto istnienie konkurencji online sprawia, że ludzie chcą sięgać do mediów społecznościowych jeszcze częściej. Osoby, które czują presję bycia zawsze „na topie” i pogoni za dalszymi sukcesami tracą dużo czasu na ich osiąganie poprzez Facebooka.

Facebook, jedna z największych platform społecznościowych, budzi kontrowersje od kilku lat. Społeczeństwo zaczyna się zastanawiać, czy udostępnianie tam treści ma dobry wpływ na nasze życie. Uważa się, że jednym z problemów, o którym trzeba porozmawiać, jest to, że Facebook może być uzależnieniem czasowym.

Uzależnienie od czasu jest polega na tym, że ludzie tracą motywację i skupienie na innych rzeczach w swoim życiu i wykazują niekorzystne zachowania w celu spędzenia coraz więcej czasu na stronach internetowych. Na przykład regularne „sprawdzanie” aktualizacji, wysyłanie wiadomości lub bezsensowne przeglądanie mediów społecznościowych może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Według badań okazuje się, że ludzie uzależnieni od Facebooka mogą mieć problemy w relacjach międzyludzkich oraz źle oceniają siebie samych.

Możemy zżegnać się z uzależnieniem od Facebooka poprzez selektywność dotyczącą tego, co chcemy publikować i polubować oraz określenie limitu czasu wolnego od platformy. Możemy też skorzystać z podręczników samouspokajania lub przerzucić się na różne aktywności poza internetem, aby pomóc sobie poradzić sobie z nagromadzeniem napięcia i stresu.

Wydaje się więc, że potrzebujemy dobrego akceptowania dla kontroli udostępniania treści, aby rozwiązać problem uzależnienia czasowego od Facebooka. W ten sposób bardziej adekwatnie będziemy sprawdzać i korzystać z tej platformy tam, gdzie jest to potrzebne. Wiara we własną samokontrolę i nabycie nowych umiejętności poza internetem może być kluczem do przerwania tego cyklu!