Napisała : Edyta Zając środa, 28 sierpnia 2013Bankowe konto emocji to metafora, która opisuje kwotę zaufania, jaka została zgromadzona w danym związku. (...) Przy dużym koncie zaufania komunikacja jest łatwa, szybka i skuteczna. Stephen R. Covey 

Wyobraź sobie, że patrzysz na swoje związki z innymi jak klient banku. Patrzysz z boku, nieco się dystansujesz i zauważasz, że Twoje bezpieczeństwo finansowe powinno wiązać się z określoną kwotą - tworzysz na koncie rezerwę, która ochroni Cię przed problemami w przyszłości. Regularnie przelewasz na na konto pieniądze, dzięki którym odłożysz coś na czarną godzinę. Zabezpieczasz się, bo wiesz, że czasem trzeba podjąć z konta więcej pieniędzy - przecież może zdarzyć Ci się kryzysowy wydatek. 

Stephen R. Covey właśnie w ten sposób postrzegał relacje z innymi ludźmi. Jeśli chcesz z kimś mieć bliski, pełen wsparcia i dobrych odczuć, kontakt, masz u niego własne bankowe konto emocjonalne. Jeżeli chcesz, aby więź między Wami była silna, powinieneś dbać o częste wkłady na to konto. Robisz inwestycje, masz kilka ważnych depozytów - to one chronią Twoją relację i wzmacniają ją. Twoje zachowanie, podejście do drugiego człowieka, okazywane emocje tworzą na Twoim koncie rezerwy, które mogą być wykorzystane w razie kryzysu, ale nie doprowadzą Cię do bankructwa (zakończenia relacji).

Za każdym razem, kiedy prosisz o wsparcie, szukasz pomocy, popełniasz błąd, sprawiasz drugiej osobie przykrość, unikasz jej, nie masz dla niej czasu, jesteś opryskliwy, przerzucasz swoje problemy na jej barki, krytykujesz, lekceważysz lub obniżasz jej wartość - z Twojego konta pobierana jest kwota, masz na nim mniej, uszczuplasz swoje zasoby. Możesz dojść do takiego momentu, że na Twoim koncie nie ma żadnych depozytów, a relacja się kończy - cierpliwość tej osoby się wyczerpuje.


Chciałabym, abyś teraz spojrzał na ważne dla Ciebie związki z innymi jak na konta w banku, które wymagają doładowania od czasu do czasu. Przedstawię Ci teraz kilka sposobów, które mogą pomóc Ci w budowaniu waszej silnej relacji. Dzięki regularnym wkładom na konto wzmacniasz dobre emocje drugiej osoby, pokazujesz swoje zaangażowanie, ale i możesz więcej oczekiwać. Im więcej dajesz, tym więcej dostajesz.
Skąd wiesz, co jest ważne dla drugiej osoby? Och, tak - zakładasz, że wiesz doskonale. Świetnie ją znasz, prawda? Cóż, nie zawsze postawa osoby wiedzącej lepiej sprawdza się w budowaniu związków z innymi. Pomimo tego, że udało Ci się poznać jakąś część świata drugiego człowieka, nie znasz jej na tyle, aby wiedzieć lepiej. 

Budowanie silnych i trwałych relacji wymaga zaangażowania. Twoją rolą (bo podobno chcesz tej więzi?) jest skupienie się na zrozumieniu tego, tak ważnego dla Ciebie, człowieka. Nie jest to jednorazowt wysiłek - ten człowiek się zmienia każdego dnia i choć rok temu miał określone jasno marzenia, dziś mogą one wyglądać zupełnie inaczej. Zdecyduj się zatem na bezustanne dążenie do zrozumienia. Dlaczego zachowuje się w ten sposób? Jak to jest być Nim? Czy to, co oceniasz jako coś banalnego, ma dla niego znaczenie? Czego on pragnie?

Kilka wskazówek, dzięki którym możesz lepiej rozumieć bliską Ci osobę:
- Patrz na niego jak na kosmitę (ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu) - z totalną ciekawością i potrzebą poznania. Zastanów się, jak on rozumie, dostrzega, przeżywa ten świat, w którym oboje żyjecie. Dopuść do siebie myśl, że może wszystko widzieć inaczej (co nie znaczy gorzej!) od Ciebie.
- Pytaj: o zdanie, o opinię, o odczucia, o perspektywę - zrozumienie wynika z rozmowy 
- Pamiętaj, że każdy coś czuje! Nawet jeśli jesteście w konflikcie - nie zapominaj o tym, że ten człowiek też coś teraz przeżywa, a Ty nie masz monopolu na przykrość, żal czy smutek.
- Mów: chcę Cię zrozumieć/chcę wiedzieć, jak to widzisz - oprócz pytania o zdanie, mów o swojej chęci zrozumienia, pokaż, że zależy Ci na tej relacji.
Wyobraź sobie parę, która wspólnie realizuje mnóstwo ciekawych rzeczy. Widzisz ich bliskość, obserwujesz dojrzały, mocny związek. Ale w pewnym momencie możesz posłuchać, jak u nich jest naprawdę. Są złośliwości. Są drobne, maleńkie przykrości, jest ciągłe poprawianie i udowadnianie, kto wie lepiej. Kiedy nikt nie patrzy, pokazują swoją siłę - ale indywidualną, nie wspólną. Jak dla mnie - drobiazgi tworzą rzeczywistość i to, co dzieje się każdego dnia ma większe znaczenie niż wyjazdy, uroczyste randki, wyjścia czy kwiaty raz na rok. Zgodzisz się?
To, czym "karmisz" drugą osobę codziennie jest bardzo ważne - to małe gesty, słowa i zachowania świadczą o życzliwości, którą dażysz tego człowieka. Nawet niezwykłe niespodzianki serwowane od czasu do czasu tracą wartość, gdy codzienność wiąże się z drobnymi przykrościami. 

7 niezawodnych sposobów, dzięki którym możesz codziennie skupiać się na drobiazgach budujących silną relację:
1. Dotykaj - uściski, trzymanie za rękę, pogłaskanie po głowie, pocałunek, poklepanie po plecach - to wszystko tworzy intymn klimat i dodaje wyjątkowości.
2. Uśmiech - badania wykazały, że im dłużej jesteśmy w relacji tym rzadziej się uśmiechamy, zadbaj zatem o to, aby przekazywać tyle uśmiechów, ile możesz.
3. Docenianie - pokaż, że jesteś wdzięczny za pomoc, dostrzegasz ładny wygląd lub smakuje Ci przygotowane danie. Jestem pewna, że każdego dnia coś się znajdzie.
4. Zadzwoń i zapytaj, czy wszystko ok. Możesz napisać maila, wysłać smsa, porozmawiać - zapytaj, czy smakują pierogi, jak mija dzień, wieczór. Pytania o drobiazgi pokazują Twoją uważność.
5. Podziękuj - możesz zostawić na biurku karteczkę z prostym dziękuję, podarować kwiaty, dać drobny prezent lub zaprosić na specjalnie upieczone ciasto. Wyjątkowe podziękowania są piękne, ale tak rzadko stosowane. 
6. Wspieraj - bliska osoba ciężko pracuje w tym tygodniu? Możesz przygotować dla niej kryzysową paczuszkę. Wrzuć do niej ulubione ciasteczka lub płytę z muzyką relaksacyjną. Pokaż szacunek do wyjątkowych wysiłków i spróbuj ułatwić jej życie. Nie, nie stracisz na tym.
7. Masz zły dzień? Nie przenoś negatywnych emocji na wszystkich. Zostaw to dla siebie. Każdy może mieć zły dzień - zamiast wspólnego denerwowania się, zróbcie coś, co Was rozweseli i sprawi, że ten dzień będzie jednak dobry. 
Czas na doładowanie!


[ 14 komentarze... przeczytaj i skomentuj ]

 1. Bardzo mi się ten tekst podoba! I chyba dzisiaj bardzo go potrzebowałam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja też, bo akurat na tym koncie dziś trochę ubyło...

   Usuń
  2. Cieszę się, że tekst się przydał :)

   Usuń
 2. O, bardzo ciekawe spojrzenie na relacje międzyludzkie-a jak bardzo pasujące! :) Wszystkie siedem sposobów staram się stosować zawsze i bez wyjątków wobec bliskich mi osób :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniały tekst! Drobiazgi znaczą więcej niż się spodziewamy!

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytam Twoje blogi od bardzo dawna, dopiero dzisiaj postanowiłam się ujawnić. Jesteś niesamowita, dajesz mnóstwo siły i motywacji każdym wpisem :)

  Co do wpisu, całkowicie się z Tobą zgadzam. Sama stosuję się do w/w zasad w swoim związku (teraz jeszcze bardziej będę na to zwracała uwagę ;)) i przyznam szczerze, że to niesamowite uczucie widzieć uśmiech na Twarzy ukochanej osoby po zostawieniu pod poduszką miłego liściku czy zrobieniu podobnej niespodzianki.
  Jednak zastanawia mnie jedno, czy robiąc takie rzeczy częściej.. u mnie to jest raz na tydzień, dwa..mogę sprawić, że partner przestanie tak doceniać moje wysiłki ? Czy, nie wiem, może się przyzwyczaić i nie będzie to takie wyjątkowe jak przedtem ?

  Dziękuję Ci z całego serducha za to, że jesteś. Pozdrawiam i przesyłam moc pozytywnej energii :))
  P.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :):)

   Wydaje mi się, że rozwiązaniem jest kreatywność - wciąż coś nowego, coś co inspiruje także nas (dających) :)

   Usuń
  2. Dziękuję serdecznie za odpowiedź :))

   Usuń


Technologia Blogger.

Translate this!

Mój blog na temat odchudzania:
eporady

Zapisz się do newslettera

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

- Copyright © Life Skills Academy -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -