Napisała : Edyta Zając piątek, 30 sierpnia 2013
Wyobraź sobie, że wchodzisz do obcego mieszkania i niemal potykasz się o stertę butów, która leży tuż przy wejściu. Mało brakowało. Uspokajasz swoje łomoczące serce i kierujesz się do kuchni, która jest połączona z salonem. Tak... salon. Czy Tobie też to słowo kojarzy się z czymś wytwornym, pięknym i spokojnym? Cóż... nie wiem, czy nie powinniśmy zmienić nazwy tego pomieszczenia na pobojowisko. Zastanówmy się... czego tutaj nie ma? Widzisz pieluchy (niestety - zwinięte, stare pieluchy też), mnóstwo dokumentów, gazety, tonę zabawek i jedzenia, które leży w każdym zakątku pokoju. Jestem przekonana, że mógłbyś znaleźć tutaj wszystko, co wpadnie Ci do głowy. To przecież magazyn - przepełniony. W drzwiach pobojowiska stoi smutna, ewidentnie niezadowolona dziewczyna. 

Wiesz, o co najchętniej zapytałabym taką osobę? 
Czy nadeszła chwila na wprowadzenie zmian w Twoim domu?

Bez względu na to, jak wygląda teraz Twój pokój, zapraszam Cię do zadania sobie kilku pytań. Każdy moment, każda sytuacja może być idealną chwilą do rozpoczęcia nowego etapu w swoim życiu. Także dzisiejszy dzień jest świetną okazją do wprowadzenia kilku zmian. Na początku odpowiedz sobie na poniższe pytania - Tak lub Nie.

1. Mój dom jest moim bezpiecznym i szczęśliwym miejscem. Łatwo się w nim relaksuję, ładuję baterię i odpoczywam. 

2. Porządkowanie mojego domu nie jest dla mnie problemem.

3. Miejsce, w którym spędzam najwięcej czasu (jeśli dużo gotujesz - kuchnia, jeśli pracujesz przy komputerze - domowe biuro) jest dla mnie wyjątkowym miejscem, w którym łatwo mi realizować swoje plany i osiągać zamierzone cele. 

4. Realizuję to, o czym marzę i dotrzymuję terminów, które sobie założyłem.

5. Czuję, że się spełniam.


Twoje odpowiedzi na te pytania mogą być początkiem zmian w Twoim życiu - zastanów się, czy nie nadeszła chwila na stworzenie wokół siebie nowego świata, dzięki któremu realizacja Twoich mniejszych i większych celów będzie możliwa i (co najważniejsze) przyjemna. Twój dom to Twoje sanktuarium - może dać Ci ochronę, siłę i odpoczynek. To, co w nim się dzieje będzie wspierać Twoje codzienne wysiłki lub niepotrzebnie zajmować Twój umysł. Czy nie lepiej byłoby myśleć o filiżance dobrej kawy w domu zamiast o stercie ciuchów do wyprasowania?


[ 17 komentarze... przeczytaj i skomentuj ]

 1. Idealnie ten tekst "wspasował" się w moje życie... Ja właśnie jestem na etapie zadawania sobie wielu pytań i wprowadzaniu zmian...
  Zarówno tych sporych-prowadzenie własnej firmy, jak również tych mniejszych- jak zmiana trybu życia na zdrowszy...
  W tym wszystkim pomogło mi również podjęcie wyzwania 30 Days to change, które zaczerpnęłam również z Pani strony.
  Dziękuję...
  Ja też marzę o tym i staram się, by mój dom był moim azylem i ostoją, a nie magazynem:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo się cieszę :) Zmiany są ważne i wartościowe - zawsze może być lepiej. Trzymam kciuki:)

   Usuń
 2. Edyto, wdarła Ci się literówka w punkcie 2.
  To straszne, ale na większość pytan odpowiedziałam "nie"... to znak, że nadchodzacy weekend, będzie weekendem wielkich porządków :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na powyższe pytania odpowiadam twierdząco. Mam zadbany czysty dom. Dbam o niego ale nie przesadnie. Przy dzieciach na przesadność nie mogę sobie pozwolić bo to zrujnuje moje zdrowie psychiczne.
  Mnie jest dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Ale jak sama wiesz to praca, którą trzeba podejmować każdego dnia.

   Usuń
 4. Przeraziłam się trochę spoglądając na moje przez pryzmat pytań, które zadałaś... Wiem, że to nie jest to o czym marzę, ale wiem też, że to miejsce jest dla mnie przejściowe i właśnie częściowo takim magazynem i czeka na przeprowadzkę, która mam nadzieję będzie w ciągu najbliższego roku...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To trzymam kciuki, aby chociaż trochę dawał Ci poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Trzymam kciuki za przeprowadzkę :)

   Usuń
 5. Przeraziłam się trochę spoglądając na moje przez pryzmat pytań, które zadałaś... Wiem, że to nie jest to o czym marzę, ale wiem też, że to miejsce jest dla mnie przejściowe i właśnie częściowo takim magazynem i czeka na przeprowadzkę, która mam nadzieję będzie w ciągu najbliższego roku...

  OdpowiedzUsuń
 6. Na większość pytań mogę odpowiedzieć TAK :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Odgruzowywanie trwa :)
  Do nowego domu chcę zabrać tylko to co piękne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Hej! Rzeczywiście domowa przestrzeń jest ważna dla dobrego samopoczucia. Ja jednak mam aktualnie inny problem, a mianowicie ogarnięcie wirtualnej przestrzeni. Gromadzę różne linki do ciekawych stron, linki do artykułów, które chcę przeczytać i nazbierało się tego sporo (ponad 150 nieprzeczytanych artykułów), kierując się zasadą zapisywania wszystkiego. Gromadzę to w różnych miejscach, w większości w Evernote. Powiem szczerze, że chociaż nie zajmują one "fizycznej" przestrzeni, to mimo wszystko mnie przytłączają. Przejrzenie ich wszystkich zajęłoby wieki, zastanawiam się, czy po prostu się ich nie pozbyć, nie iść w stronę minimaluzmu także tutaj, skoro nic z nimi nie zrobiłam przez ostatnie kilka miesięcy? A z drugiej strony obawiam się, żebym nie pozbyła się adresu strony, która kiedyś mi się przyda. Masz jakiś sposób na zaprowadzenie porządku w wirtualnym świecie? Pozdrawiam erdecznie, Marta:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wyobrażam sobie funkcjonowania w brudnym i nieuporządkowanym domu. To trochę moja obsesja.:)Niestety nie zawsze da się zmienić przyzwyczajenia ludzi.Jak to mówią pewne zachowania wynosi się z domu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Z przykrością muszę przyznać że na pytania odpowiedziałam przecząco. od kilku dni jestem po przeprowadzce, ''mieszkam'' (wraz z partnerem i dzieckiem) w bardzo małej kawalerce...mała przestrzeń i brak miejsca na wszystkie nasze rzeczy mnie irytuje i przytłacza...mam nadzieje że nie bedę musiała długo tu mieszkać,że znajdziemy inne mieszkanie,które przypadnie mi do gustu...

  OdpowiedzUsuń
 11. Przegapiłam ten post. A bardzo mi się podoba!

  OdpowiedzUsuń


Technologia Blogger.

Translate this!

Mój blog na temat odchudzania:
eporady

Zapisz się do newslettera

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

- Copyright © Life Skills Academy -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -