Archive for grudzień 2011

Świąteczne...
Kochani!
Już jutro Wigilia :-) W takim czasie dzielimy się dobrymi życzeniami, wysyłamy pocztówki, dzwonimy i piszemy - chcemy uświadomic naszym najbliższym, jak ważni są dla nas - właśnie składając życzenia. Dlatego także ja chcę wysłac do Was pozytywne fluidy, właśnie teraz gdy dzień z drżeniem zatrzymuje się na krawędzi swojego istnienia.

Życzę Wam otwartości, piękna i szczerego uśmiechu. Pełni odczuwanej każdego dnia i sensu, który buduje w naszym życiu tak wiele. Życzę radości i spokoju (ducha), ale też szaleństwa i ekscytacji. Rozwoju i cudów - nawet maleńkich. 

Życzę po prostu wszystkiego :-)

Edyta Zającpiątek, 23 grudnia 2011
Napisała Edyta Zając

Jak poradzic sobie ze zmianą i nie zwariowac?

Czy choc raz w życiu pojawiła się w Twoim życiu zmiana - nieprawdopodobna, niespodziewana, niechciana? Lub wręcz przeciwnie - wymarzona, zaplanowana, wyczekiwana? Kończysz studia, zakładasz rodzinę, zachodzisz w ciążę, zmieniasz pracę, przeprowadzasz się, wyjeżdżasz... Zmiany są różne i różnie na nas wpływają, jednak w większości przypadków nawet najbardziej fantastyczna odmiana losu sprawia, że nie czujemy się już bezpiecznie, szukamy "normalności", boimy się tego, co dalej, zastanawiamy się i planujemy. Zmiana, choc odżywcza sprawia, że wszystko wokół staje się nieznane i niepokojące.Pomyśl o tej właśnie zmianie. Dzieje się, jest w Twoim życiu i z pewnością jej nie cofniesz. Musisz dorosnąc, musisz zacząc podejmowac decyzje inne niż dotychczas. Musisz pozwolic zmianie na to, aby zadomowiła się w Twoim życiu. Pojawia się jednak podstawowe pytanie: jak poradzic sobie ze zmianą i nie zwariowac, ale cieszyc się nią?


Pozwól sobie na pielęgnację ciała i ducha - nawet najbardziej elastyczni i przystosowani do zmian ludzie od czasu do czasu czują się obciążeni zmianą i nowościami z niej wynikającymi. Dlatego aby również ciało doskonale reagowało na proces, który zachodzi w Twoim życiu, nie zapominaj o nim. Dbaj o siebie, staraj się dobrze odżywiac i często się relaksuj. Bardzo dobrze wpłynie na Ciebie ruch na świeżym powietrzu i rozpieszczająca pielęgnacja ciała. Pamiętaj, że nawet jeśli nagle zmieniasz ścieżkę zawodową, przygotowujesz się na przyjście dziecka lub kończysz ważny okres w swoim życiu, wiele zależy od tego, jak dbasz o siebie. Zrelaksowane i zadbane ciało lepiej radzi sobie ze stresem, który wiąże się ze zmianami.


Zastanów się nad pozytywnymi aspektami zmian, które zachodzą w Twoim życiu - nawet jeśli zmiana Cię przeraża, stwórz listę miłych dla Ciebie i pięknych skutków nowych wydarzeń. Wracaj do listy za każdym razem, gdy poczujesz stres związany z odmianą - dzięki temu przekonasz się, że mimo tego, że wkraczasz na nową ścieżkę, odmiana może byc zbawienna i wartościowa. 


Znajdź kogoś, kto przechodzi podobny moment w życiu - Twoje zmiany to także zmiany innych ludzi - znajdź więc grupę wsparcia, poznaj osoby, które również radzą sobie z podobnymi doświadczeniami, szukaj informacji i wiedzy, która pomoże Ci przebrnąc przez trudny okres w życiu. Dzięki temu, że otworzysz się przed kimś lub nawet wysłuchasz rad (np. jak napisac dobre CV lub jak poradzic sobie z porannymi mdłościami), Twoja zmiana nie będzie tak obca i straszna jak na samym początku tego procesu. Spróbuj czerpac z doświadczeń innych ludzi, aby Twoje życie było łatwiejsze :-)


Ustal pewne stałe elementy Twojego życia - nawet jeśli przeprowadzasz się do innego kraju, Twoje życie nie musi byc zupełnie inne. Pozwól sobie na utrzymanie niektórych niezmiennych aspektów tego, jak dotychczas żyłeś. Poranna rutyna, pielęgnacja relacji z najbliższymi, weekendowy relaks, niedzielne przygotowywanie ulubionej potrawy czy kultywowanie swojej pasji - to wszystko sprawi, że z większą łatwością przystosujesz się do zmian i wzmocnisz swoje poczucie bezpieczeństwa.


Zrób plany! Jeśli jeszcze czekasz na nadejście zmian- cudownie! Spróbuj zrobic plany i ustawic swoje życie tak, aby wszystko, co Cię otacza było satysfakcjonujące i przynosiło Ci pozytywne emocje. Jeśli nie czekasz na zmiany - dzieją się - też opracuj plan i zastanów się nad tym, jak Twoja rzeczywistośc ma wyglądac - spraw, aby była inspirująca i pozytywnie Cię nastrajała. Zaplanuj urlop, nagrodę dla siebie, zadbaj o to, aby spełniac mimo wszystko swoje marzenia, popracuj nad sobą, często spaceruj i spotykaj się ze znajomymi.


Zmiany to dobro.czwartek, 22 grudnia 2011
Napisała Edyta Zając

Książkowe inspiracje - jak papier może zmienić życie

W ciągu kilku ostatnich tygodni dostałam mnóstwo maili, w których Czytelnicy mojego bloga prosili o polecenie książek, które pomagają w samorozwoju lub są związane bezpośrednio z tym, co piszę. Takich "bezpośrednich pozycji" nie ma, jednak postanowiłam przedstawić Wam te pozycje, które wpłynęły na moje życie. 

Książki dotyczące rozwoju osobistego towarzyszą mi od wielu lat - jako mól książkowy w końcu musiałam sięgnąć także po taką literaturę. Myślę, że dzięki temu, że czytam od lat książki, które rozwijają i mówią o mądrym i pełnym życiu, zdecydowałam się na psychologię. Wydaje mi się, że pasja związana z rozwijaniem siebie i pracą nad swoim charakterem powinna towarzyszyć każdemu psychologowi. Przyszłemu i już ukształtowanemu.

Wybór tych kilku najważniejszych książek nie jest dla mnie trudny - wszystkie leżą w stosiku obok mojego biurka tak, abym w razie potrzeby mogła po nie sięgnąć bez ruszania się z fotela. Są blisko, często na nowo je odkrywam. Są moje, więc na marginesach piszę ołówkiem nowe myśli, skojarzenia lub pomysły. Roi się w nich od wykrzykników i pytajników. Czytając je, zapisuję mnóstwo wizji i inspiracji na maleńkich kartkach papieru.

Teraz czas na refleksję i zastanowienie. Krok po kroku oczyszczam moje stare mieszkanie z przeszłości - warto zastanowić się nad tym, co z niej jest najbardziej wartościowe.
Getting Things Done by David Allen (polska wersja to "Getting things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności" Davida Allena). Po raz pierwszy przeczytałam tę książkę po angielsku i od tamtego momentu byłam zaskoczona tym, jak życie może się zmienić w ciągu jednego tygodnia. Jak najszybciej zakupiłam polską wersję i zaczęłam ją bardzo intensywnie analizować - krok po kroku wprowadzając tę nowoczesną i skuteczną metodę zarządzania czasem w moje życie.

Jestem przekonana, że ta książka zmieniła moje podejście do życia i do zadań, które mam do wykonania każdego dnia. Przez dwa lata rozwijałam się korzystając z tej metody, a następnie dokonałam kilku modyfikacji, dzięki którym moje życie jest jeszcze pełniejsze.


David Allen sprawił, że inaczej spojrzałam na obowiązki i cele, jakie sobie stawiałam. Przekonałam się, że nie ma rzeczy niemożliwych i wszystko, czego pragnę spełni się. To cudowne uczucie, które napędza mnie wciąż do pracy. Polecam tę pozycję wszystkim osobom, które chciałyby zapanować nad chaosem w swoim życiu. Polecam też tym, którzy mają mnóstwo marzeń, ale nie do końca wiedzą, jak je zrealizować. David Allen Czas. 52 sposoby na to, aby zaczął pracować dla Ciebie - to kolejna książka jednego z moich ulubionych autorów. Dopełniła w pewnym sensie moje podejście do zarządzania czasem, uświadomiła kilka istotnych rzeczy i wpłynęła na mnie bardzo mocno. 

Znajdują się w niej krótkie artykuły Davida Allena, które związane są nie tylko z zarządzaniem czasem, ale i z filozofią życiową, która zakłada samorealizację. Autor przekonuje, że realizacja zadań nie dotyczy tylko wypełniania list zadań, ale łączy się z korzystaniem z energii, dążeniem do wielkich rzeczy i ułatwianiem sobie życia. Allen jest rozsądny, przekonujący i szczęśliwy - czytając tę książkę chce się dojść do takiego momentu w życiu :-)


Książki Briana Tracy'ego zajmują ważne miejsce w mojej biblioteczce. Pierwszą z nich otrzymałam od mojego męża na pierwsze nasze wspólne Mikołajki. To był prezent idealny - poznałam wtedy filozofię życia i sposób myślenia Briana Tracy'ego. Od tamtej pory pochłaniałam kolejne książki, przekonując się, że efektywne życie jest możliwe, a realizacja swojej idealnej wizji przyszłości jest możliwa i wiąże się z cudownymi odczuciami. Bez względu na to, którą z książek Tracy'ego otworzę, zawsze znajduję w niej ciekawe treści i materiał na przemyślenia. 
 Paul McKenna Jak zdobyć pieniądze, mądrość i wolność - to książka, która zmieniła moje podejście do bogactwa i zarabiania pieniędzy. Chociaż nie jestem fanką NLP i nie mam w planach pracować w tym nurcie, wiele nauki wyniosłam z tego tekstu. Paul McKenna pokazuje swoją wizję pełnego i satysfakcjonującego życia, przedstawia wiele strategii, które w moim życiu się sprawdziły i wiele rzeczy odmieniły.

Polecam tę książkę wszystkim wizjonerom i osobom, które marzą o wolności, mądrości i pieniądzach.
To moje dzisiejsze propozycje - oczywiście niewielka część książek, które wpłynęły na mój sposób myślenia :-) Jestem pewna, że wiele osób ma podobne odczucia związane z tymi właśnie pozycjami.

poniedziałek, 12 grudnia 2011
Napisała Edyta Zając

Total Makeover | Siła fryzury

Kiedy myślimy o doskonałym wizerunku często zastanawiamy się nad kilkoma czołowymi aspektami: manierami, ubiorem, mową ciała. Niestety równie często zapominamy o tym obszarze naszego wyglądu zewnętrznym, który często odgrywa kluczową rolę w tym, jak jesteśmy postrzegani. Fryzura.

Nasz wizerunek składa się z wielu aspektów i okazuje się, że profesjonalny jest wtedy, gdy dopracowany jest w każdym calu. Osoba, która cieszy się reputacją człowieka godnego zaufania, wysyła innym ludziom mnóstwo bardzo istotnych komunikatów. Bez względu na to jak bogatą wiedzą się cieszymy, iloma umiejętnościami możemy się pochwalić, niedopracowana fryzura, niepasująca do tego pięknego obrazka niszczy nasze starania. Idealnym podsumowaniem takiego stwierdzenia jest zdanie włoskiego zakonnika Agnolo Firenzuola, który w 1548 roku napisał: Niezależnie od wdzięków, jakimi obdarzona jest kobieta, jeśli nie ma pięknych włosów, jej uroda pozbawiona jest całego uroku i blasku. Oczywiście te słowa dotyczą obu płci, jednak warto zauważyć, że od wielu wieków fryzurę uważano za kwintesencję piękna.

Zastanówmy się teraz, co dzieje się z człowiekiem, który ma zadbane włosy. Przypomnij sobie chwilę, kiedy po raz ostatni miałeś idealne uczesanie. Co wtedy czułeś? Osoby, które dbają o swoją fryzurę bardzo często są bardziej pewne siebie i skłonne do osiągania sukcesów. Chodzą wyprostowane, częściej się uśmiechają i reagują pozytywnie na zdarzenia w ich życiu. Wydaje mi się, że jest to bezpośrednio związane z poczuciem atrakcyjności. Kiedy czujemy, że jesteśmy piękni, często poddajemy się stereotypowi urody - mamy bardziej życzliwe podejście do otoczenia i dzięki temu budujemy swoją doskonałą reputację.

Osoby, które zwykle nie mają zadbanej fryzury zachowują się zupełnie inaczej. Jeśli byle jak spinają włosy lub po prostu przeczesują rano swoje włosy, przez cały dzień zachowują się jak osoby, dla których kompleksy są codziennością. Garbią się, chowają w swoich ramionach, często patrzą w ziemię zamiast z ufnością i pewnością siebie patrzeć w oczy. Ich obniżone poczucie własnej wartości sprawia, że rzadziej są awansowani, nie mają oczekiwań sukcesu i... często negatywnie odnoszą się do osób, które są atrakcyjne. 

Choć włosy wydają się najmniej istotnym elementem wizerunku, warto zwrócić uwagę na ich pielęgnację. Zastanów się, co Twoja fryzura mówi o Tobie - dbasz o siebie, więc pewnie tez zadbasz o firmę? Nie radzisz sobie z odrostami, więc pewnie masz tendencję do odkładania wielu rzeczy na później, nie wyrabiasz się w terminie? Każdy człowiek, który tworzy sobie opinię na Twój temat, robi to opierając się na obserwacji. Na jaką obserwację mu pozwalasz?


Tego unikaj, jeśli chcesz kompleksowo zadbać o swój wizerunek:
 • rozdwojonych i przesuszonych końcówek - Twoi rozmówcy nie będą zwracali uwagi na to, co mówisz, ale skupią się na tym, jak Twoje włosy są zniszczone.
 • odrostów - jeśli nigdy nie masz czasu na regularne ich usuwanie zastanów się nad kolorem, który nie będzie Ci sprawiał tylu problemów.
 • niedopracowanej fryzury - poeksperymentuj i zastanów się, jakie uczesanie nie jest czasochłonne, a wygląda porządnie. Zadbana fryzura zapewni Ci dopracowany wizerunek i przekona innych o Twoim profesjonalizmie.
 • nieodpowiedniej fryzury - osoba sukcesu dba o to, aby jej włosy były przycięte w sposób, który odpowiada trendom XXI wieku (przekonuje to o świeżości i rozwoju), ale i tak, aby jej największe atuty zostały podkreślone. Spotkaj się więc z fryzjerem lub specjalistą, który dobierze Ci idealne rozwiązanie i zastosuj je. Szybko przekonasz się, jak wiele osób doceniać będzie Twoje nastawienie do pracy i życia.

Zachęcam Cię gorąco do przyjrzenia się temu, co dzieje się na Twojej głowie. Może warto coś zmienić, udoskonalić? Jeśli szukasz dodatkowych porad związanych z naturalną pielęgnacją włosów, sprawdź mojego bloga The Body. Naturally. Od kilku dobrych lat przekonuję się, że odpowiednia fryzura zmienia wiele :-)
Total Makeover - totalna odmiana w 14 dni | Odświeżenie ciała

Przez kilka minionych dni pracuję nad swoim wizerunkiem. Chcę go nieco odświeżyć, wejść w nową mnie, dojść do jakiejś wymarzonej wersji mnie. Praca nad autoprezentacyjnymi aspektami nas jest bardzo ciężka - często zniechęca, ale kiedy tak naprawdę wejdziemy w cykl odmiany, szybko doświadczymy czegoś cudownego - poczujemy smak sukcesu - każdego dnia.
Pierwsze dni pracy nad wizerunkiem to głównie skupienie się na świadomości. Rozpatrywaliśmy wiele aspektów naszej reputacji i opinii innych ludzi o nas. Zgodziliśmy się, jak ważny w przebiegu życia, jest odpowiedni wygląd - wyrażający naszą wiarę w siebie, ale także osobowość i pewność siebie.
Teraz czas na pracę nad ciałem - zbliżają się święta - to doskonały moment na ulepszenie swojego wyglądu.


Dziś chciałabym zaproponować Ci kompleksową kurację, dzięki której upiększysz w naturalny sposób swoje ciało. Zachęcam Cię do wykonania tych wszystkich czynności w jeden dzień - poczujesz spektakularną odmianę i z radością i satysfakcją (tak jak ja teraz) zasiądziesz do pracy lub relaksu. Moją domową kurację przeprowadziłam dzisiaj, skorzystałam z luźniejszego poniedziałku. Wybierz więc dzień, który nie będzie związany z wychodzeniem z domu, bieganiem po mieście. Może uda Ci się zdobyć dla siebie kilka godzin samotności? :-)

Chcę polecić Ci kilka prostych domowych zabiegów, o których wspominałam już wcześniej. Ich wspólne działanie jest wyjątkowo skuteczne i wywołuje błogość. Cały dzień niemal spędziłam na relaksowaniu się i dbaniu o siebie - teraz mam ogromną ochotę na efektywną pracę :-)


Intensywny program pielęgnacji składa się z:

 • oczyszczenia twarzy - zrób to na samym początku. Do miseczki wrzuć dwie torebki herbaty ze skrzypu polnego i z pokrzywy (kupiłam je za 2 zł) i zalej wrzątkiem. Wykonaj parówkę - umieść twarz nad miską i trzymaj tak przez kilka minut. Dzięki takiemu zabiegowi łatwiej usuniesz zaskórniki. Osusz twarz i rozpocznij oczyszczanie. Wcześniej umyj i zdezynfekuj ręce (to zapewni dobre efekty tego zabiegu). Usuń zaskórniki, a następnie przetrzyj skórę tonikiem bezalkoholowym
Kolejnym etapem oczyszczania jest nałożenie glinki. Wybierz taką, która pasuje do Twojej cery - sprawdź mój artykuł o argilloterapiiZastosowanie glinki po oczyszczaniu twarzy działa antyseptycznie, zwęża pory skórne i wzmacnia strukturę cery.

Po wszystkich tych zabiegasz użyj nawilżającego balsamu, wskocz w ładne rzeczy, zrób sobie ulubiony makijaż i... czekaj na komplementy :-)


Życzę piękna!
Edyta

poniedziałek, 5 grudnia 2011
Napisała Edyta Zając

Total makeover | Mit dnia - nie jestem w stanie się zmienić, to zbyt ciężka i czasochłonna praca

Chcesz zmiany wizerunku. Przeanalizowałeś wiele aspektów swojej aktualnej sytuacji, zastanowiłeś się nad swoim życiem, myślisz o przyszłości, ale nagle przestałeś czuć entuzjazm. W Twojej głowie powstają nowe myśli, a jedną z nich jest:


Nie jestem w stanie się zmienić. Praca nad wizerunkiem jest zbyt ciężka, zajmuje za dużo czasu.

Wiesz, że to mit, prawda? Jesteś w idealnym miejscu w życiu, kiedy rozwijanie swojej osobowości i świadoma praca nad swoją reputacją jest możliwe. Wyobraź sobie, że pojawiasz się na ważnym zawodowym spotkaniu. Wyglądasz idealnie, kiedy popatrzyłeś w lustro wychodząc z domu, spojrzałeś na siebie z uznaniem. Rozmowa ze współpracownikami przebiegła doskonale - byłeś błyskotliwy i wiesz, że 0wywołałeś świetne wrażenie. Widziałeś w oczach tych ludzi podziw dla Twojego profesjonalizmu. Doceniają Twoją pracę. Czują kompetencje. Doceniają maniery i podejście do innych ludzi. Jesteś taki, jakim chciałeś zawsze być.

Jak to jest? Co czujesz w tej sytuacji? Co myślisz o sobie? Co myślisz o przyszłości?

Czy Ty tez czujesz napływ sił? Determinację i ekscytację - nie możesz doczekać się tych cudownych chwil?


Wiedz więc, że praca nad swoim wizerunkiem to przede wszystkim walka z samym sobą. Każdy człowiek, który pragnie dla siebie jak najlepszej przyszłości, musi podczas tego procesu zmierzyć się ze zwątpieniem, zrezygnowaniem i brakiem wiary w siebie. Niektórzy mają obniżone poczucie własnej wartości na półmetku działań, inni widzą w sobie same wady. Pozbądź się tego negatywnego myślenia i zadziałaj pozytywnie: zacznij od manipulacji sobą - sprawdź jak odpowiednia postawa może zmienić Twoje podejście do zmiany. Wyprostuj plecy, zrób 10 głębokich wdechów, uśmiechnij się szeroko i wprowadzaj zmiany w swoim życiu 
:-)
Trzymam kciuka.Nareszcie! Kalendarz na rok 2012 kupiony - masz już swój? | Kilka rad, dzięki którym Twoje zarządzanie czasem będzie bardziej skuteczne

Nareszcie! Już kupiłam kalendarz na rok 2012. Od razu wypełniła mnie energia - zaczęłam wypełniać poszczególne rubryki, zapisywać plany i kształtować moje cele na najbliższy czas. Postanowiłam, że do końca lipca 2012 muszę (i chcę bardzo!) osiągnąć kilka rzeczy i tak naprawdę dopiero teraz, w chwili gdy nowy kalendarz pojawił się w moim domu, poczułam jak wiele wyzwań i fascynujących rzeczy mnie czeka :-)


Zachęcam Cię do zakupu kalendarza jak najszybciej - byłoby dobrze gdybyś trzy tygodnie przed rozpoczęciem nowego roku był w posiadaniu tego narzędzia, które uporządkuje Twoje życie, cele i pokaże mnóstwo możliwości. Kalendarz jest również wyjątkową rzeczą - pomaga ludziom, którzy pragną być asertywni. Korzystając z kalendarza wiesz, kiedy możesz pozwolić sobie na dodatkowe zobowiązania i w razie potrzeby odmówisz prośbom lub nie rozpoczniesz nowych projektów. Kalendarz stoi na straży dobrego samopoczucia i relaksu.Zanim jednak pobiegniesz do sklepu w poszukiwaniu najlepszego towarzysza podróży po roku 2012, zapamiętaj kilka rzeczy. W myśl metody, dzięki której moje życie jest uporządkowane, a ja mam czas na wszystko, kalendarz nie służy tworzeniu list zadań, układania planu działań - umieszczam w nim tylko informacje o tym, co mnie czeka w określonym dniu - np.egzamin, szkolenie, rozmowa w sprawie pracy. Zapisuj więc w kalendarzu daty i godziny, ale nie zaśmiecaj go swoimi wizjami, pomysłami i listami zadań (te możesz z łatwością stworzyć w Remember The Milk). Dzięki takiemu podejściu z łatwością będziesz kontrolował poszczególne tygodnie i miesiące w roku 2012 i dostrzeżesz jaką ilością czasu tak naprawdę dysponujesz.

Oto, czym powinieneś się kierować przy zakupie idealnego kalendarza:
 • wybierz taki, który zawiera dwie strony obrazujące przebieg całego roku 2012. W tych miejscach wpiszesz najważniejsze rzeczy, które dziać się będą w poszczególnych dniach, a dzięki temu z odpowiedniej perspektywy spojrzysz na swoje cele do wykonania i czas ich realizacji. 

 • bardzo popularne są grube kalendarze, w których każdy dzień umieszczony jest na osobnej stronie. Ja również wypróbowałam taki typ terminarza, jednak przekonałam się, że zachęca on jedynie do tworzenia długich i nierealnych list zadań i często buduje frustrację. Dlatego zachęcam Cię do tego, abyś wybrał kalendarz, w którym cały tydzień rozmieszczony jest na dwóch stronach. Podobnie jak w przypadku rocznego przeglądu zadań i celów, tak też w tym przypadku, w nieco mniejszej skali spojrzysz na swoje życie. Zapisuj więc swoje zobowiązania, spotkania, ważne terminy w odpowiadających rubrykach i miej kontrolę nad swoim czasem. • zdecyduj się na kalendarz w formacie A4. W minionym roku męczyłam się z ślicznym, ale i malutkim kalendarzykiem, który (pomimo tego, że miał i tygodniowy i roczny przegląd dni) niezmiennie mnie frustrował i wciąż frustruje. W moim odczuciu małe kalendarze nie spełniają dobrze swojej roli, ponieważ mają mało miejsca, nie widzimy w nich godzin i trudniej jest cokolwiek zaplanować.

W chwili gdy tylko dotarłam do domu, z nowym kalendarzem w reklamówce, przystąpiłam do pierwszej fazy organizowania przyszłego roku. Zachęcam Cię, abyś już dziś określił konkretne i ważne daty i przedziały czasowe - dzięki temu bez problemu rozmieścisz kolejne projekty i zadania w czasie. Od czego zacząć perfekcyjne planowanie roku 2012? Zamieść na kartach przeglądu tygodniowego i rocznego następujące sprawy:

 • zapisz istotne dla Ciebie daty graniczne - wejdź na stronę uczelni i sprawdź, jakie są terminy sesji, sesji poprawkowych, od kiedy zaczynasz przerwę świąteczną i które dni w roku są wolne. Jeśli pracujesz - sprawdź o jakich istotnych terminach musisz pamiętać w najbliższym roku - terminy realizacji projektów, daty szkoleń, urlop. Spróbuj określić te istotne rzeczy wcześniej - dzięki temu już na początku 2012 roku poczujesz spokój ducha i z energią wkroczysz w nowe lub też stare zobowiązania.
 • przeglądnij stary kalendarz, maile, dokumenty, w których znajdować się mogą umówione i ustalone terminy niektórych spotkań, warsztatów, rozmów czy imprez. Zapisując to w terminarzu unikniesz paniki, która pojawia się gdy kilka dni przed ta istotna datą uświadamiamy sobie, że nie jesteśmy na nią przygotowani.
 • ważne daty związane z relacjami - nie możesz o nich zapomnieć w tym roku, dlatego zapisz je, dzięki czemu łatwiej Ci będzie zaplanować coś wyjątkowego dla najbliższych.


Zachęcam Cię również do przygotowania sobie kilku akcesoriów, które ułatwią Ci zarządzanie czasem w najbliższych miesiącach:

 • ulubione długopisy i marker w ciekawym kolorze - ja używam już długopisu czarnego i niebieskiego. Marker w moim ukochanym fiolecie służyć będzie do zaznaczania istotnych rzeczy. • kostki i bloczki samoprzylepne, dzięki którym oznaczę w kalendarzu strony, do których często wracam, ważne momenty w roku i rzeczy, o których muszę pamiętać. • kolorowe spinacze do zamieszczania karteczek, które nie powinny się pogubić.
 • większa kostka samoprzylepna, dzięki której ważne informacje zamieszcze dokładnie w tym miejscu, w którym powinny się znajdować. Zachęcam Cię do przylepienia jej na samym początku kalendarza - stamtąd odkleisz karteczkę i umieścisz ją w tym miejscu, w którym jest potrzebna.
Miłego planowania :-)
piątek, 2 grudnia 2011
Napisała Edyta Zając

Total Makeover | Analiza SWOT - jesteś firmą.

Dziś spójrz na siebie zupełnie z boku. Widzisz tę osobę? To bardzo konkretny projekt, nad którym musisz mocno popracować. Od tego, co zrobisz zależy jego sukces. Przeanalizuj więc dokładnie strukturę tego projektu - zastanów się nad jego plusami i minusami, poznaj możliwości, ograniczenia i szanse, jakie przed nim stoją. Co z niego wyniknie? Najlepszą metoda do przeprowadzenia tego typu analizy personalnej jest analiza SWOT. Dzięki tak kompleksowemu podejściu do siebie, jak i dzięki zdystansowaniu się, zrozumiesz jak wiele możliwości jest przed Tobą, poznasz swoje mocne strony, ale i przygotujesz się na niewielkie upadki. Zachęcam Cię do wykonania tych kilku kroków - jesteś firmą, więc... co chcesz osiągnąć?

Przygotuj sobie kartkę A4 - podziel ją na cztery części. Zatytułuj je: mocne strony, słabe strony, możliwości i zagrożenia. Przygotuj sobie dobrą herbatę i możesz już przystąpić do pracy.

Skup się najpierw na ćwiartce "mocne strony" i odpowiedz na pytania:
 • W jakich dziedzinach masz przewagę nad innymi ludźmi? Co masz takiego, czego inni nie mają (np. certyfikaty, znajomość języków, określone wykształcenie, znajomości)?
 • W czym jesteś lepszy od kogokolwiek innego?
 • Patrząc z perspektywy innych ludzi (szefa, znajomych, ukochanego): jakie są Twoje mocne strony?  
 •  Z jakich swoich osiągnięć jesteś najbardziej zadowolony i dumny?
 • Pomyśl teraz o swoich wartościach i o tym, w co wierzysz: które z nich z łatwością prezentujesz, opowiadasz o nich, a które są trudne i ukrywane przez innych?
 • Czy należysz do grupy, do której inni nie należysz?  
Postaraj się popracować nad tą ćwiartką tak, aby uchwycić i obiektywne treści, jak i subiektywne. Spróbuj spojrzeć na samego siebie tak, jak patrzą ludzie z Twojego otoczenia i napisz o tym, jakie mocne strony są lub mogą być zauważane. Weź także pod uwagę swoje własne przekonania na swój temat, opisz te cechy, które nieczęsto pokazujesz, ale które są plusami. Zastanów się również nad tym, jakie mocne strony przejawiasz w relacjach z innymi


Pomyśl teraz o swoich słabszych stronach i odpowiedz na pytania:

 • Jakich zadań zwykle unikasz, ponieważ nie czujesz się pewnie gdy je wykonujesz?
 • Patrząc z perspektywy innych ludzi: jakie (według nich) masz wady?
 • Czy jesteś w 100% pewny swoich umiejętności zawodowych, edukacji, wykształcenia? Jeśli nie - które obszary mogą być Twoją słabszą stroną?
 • Spróbuj zidentyfikować swoje negatywne nawyki w pracy - spóźniasz się? jesteś niezorganizowany? - bądź wobec siebie krytyczny.

Postaraj się tak przemyśleć swoje słabsze obszary, aby udało Ci się ująć tak swoje podejście do swoich wad, jak i zdanie i przekonania innych ludzi. Zwróć uwagę na wszystkie aspekty Twojego życia - pracę, uczelnię, kontakty z ludźmi, podejście do rzeczywistości.


Teraz popracuj nad swoimi możliwościami - czyli o wszystkim, co może pomóc Ci w drodze do sukcesu:


 • Jak nowoczesne technologie mogą pomóc Ci w kreowaniu sukcesu? Czy dzięki social media możesz znaleźć pracę, wyrobić swoją markę, zapracować na konkretną opinię? Jak prezentujesz się w mediach społecznościowych, a jak mógłbyś być postrzegany?
 • Czy jesteś w stanie stworzyć w najbliższym czasie określoną siatkę kontaktów, dzięki której nastawisz się na rozwój i osiąganie sukcesów? Czy wśród Twoich znajomych są osoby, które mogą służyć Ci radą lub pomocą? W jakich dziedzinach potrzebujesz wsparcia?
 • Spójrz na swoje mocne strony - czy któraś z nich może stać się dla Ciebie źródłem? Początkiem biznesu? Szansą na sukces?
 • Zastanów się nad ostatnią sytuacją gdy czułeś, że zawiodłeś - wymień 3 rzeczy, których się wtedy nauczyłeś. 
 • Czy w Twoim mieście dzieją się rzeczy, dzięki którym zdobędziesz doświadczenie i wiedzę będące dla Ciebie szansą na rozruszenie kariery?
 • W jakich wydarzeniach chciałbyś wziąć udział - konferencje, warsztaty, kursy, szkolenia - co mogłoby stać się dla Ciebie możliwością budowania wizerunku profesjonalisty?
 • Czy jest jakaś rola, jaką chciałbyś podjąć - w pracy, na uczelni, w domu - dzięki której poczułbyś się usatysfakcjonowany i spełniony? Może zaczniesz koordynować jakiś projekt lub rozwijać się w roli... ojca?
 • Jakie umiejętności chciałbyś mieć? Co by Ci to dało?
Zagrożenia - teraz czas na ich identyfikację. Dzięki temu szybciej i z łatwością poradzisz sobie z wieloma trudnymi wyzwaniami w swoim życiu, a co za tym idzie - zbudujesz opinię osoby silnej jak skała. Odpowiedz na te pytania:


 • Czy są jakieś przeszkody, które stoją na drodze do realizacji Twoich celów zawodowych i prywatnych? Co to jest?
 • Spójrz na ćwiartkę ze swoimi słabszymi stronami: która z nich może wywołać negatywne skutki w Twoim życiu? Jakie to mogą być skutki?
 • Z kim rywalizujesz? O co?
 • Pomyśl o kontaktach z innymi ludźmi: jakie wydarzenia nie sprzyjają Twojemu poczuciu własnej wartości?
 • Kto i co obniża Twoją samoocenę - dlaczego?
 • Kto i co sprawia, że Twój profesjonalny wizerunek jest zagrożony?
 • W jakich sytuacjach jest Ci trudno dbać o swoja reputację? 


Analiza SWOT pozwala na wszechstronne sprawdzenie siebie i swoich możliwości. Jeśli w głowie kłębią Ci się także inne pytania związane z tymi czterema obszarami - nie wahaj się ich sobie zadać. Im bardziej wgłębisz się w temat tym mocniej poczujesz swoją siłę, która będzie Ci towarzyszyć podczas kolejnych dni pracy nad wizerunkiem.
Technologia Blogger.
Mój blog na temat odchudzania:
eporady

Zapisz się do newslettera

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

- Copyright © Life Skills Academy -Metrominimalist- Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan -